Ако се съмнявате, че детето Ви има варицела, съобщете за това на детския лекар.
Ако съмненията Ви се потвърдят, от особена важност е да съобщите и на персонала в детската градина или училището и да оставите детето вкъщи най-малко пет дни след последния обрив, докато все още е зарáзен.
През целия период на болестта се постарайте да избягвате обществени пространства, за да не предадете вирусната инфекция на други. Вирусът е потенциално опасен за бременни жени и хора с отслабена имунна система. Предаването на вируса се извършва по капков път, по въздуха или при непосредствен контакт.
При варицела лекарите препоръчват вземането на душ с хладка вода два или три пъти дневно, тъй като това охлажда кожата и намалява остротата на сърбежа. След душа внимателно попийте водата от кожата с мека кърпа. Внимавайте да не спукате мехурчетата, тъй като това ще остави белези. Не се препоръчва къпане и потапяне във вода.
Бъдете особено внимателни при грижата за дупето на детето, ако то още носи пелени. Допълнителната влага благоприятства развитието на бактерии и забавя засъхването на мехурчетата.
Въпреки че варицелата обикновено протича без особени затруднения, съществува определен риск от развиване на усложнения. Най-честото усложнение е бактериална инфекция на кожата и подкожните тъкани. Наред със зачервена, болезнена и топла на опипване кожа, при децата могат да се появят и други признаци на бактериална инфекция: повишена телесна температура, неразположение, главоболие и загуба на апетит.
Ако забележите някой от долу изброените признаци, не отлагайте и се свържете възможно най-скоро с Вашия педиатър:
Не се опитвайте да облекчавате болките или неразположението с лекарства на основата на ацетилсалициловата киселина, тъй като употребата ѝ при болни от варицела може да предизвика синдром на Рей, който има отрицателно въздействие върху мозъка и черния дроб.